Zajęcia Montessori

Pedagogika Montessori została opracowana w 1907 roku przez dr Marię Montessori, pierwszą kobietę – lekarza we Włoszech.

Maria Montessori sformułowała swoje metody kształcenia na podstawie wieloletnich, naukowych obserwacji i analizy procesów jakie występują u dzieci w trakcie uczenia się. Podążając za własnymi obserwacjami i odkryciem, że dzieci w naturalny sposób uczą się same, że dzieci uczą same siebie, dr Montessori zaprojektowała specjalnie przygotowane otoczenie edukacyjne, w którym dzieci mogą samodzielnie wybierać spośród wielu rozwojowo odpowiednich działań.

Meble oraz materiały edukacyjne składające się na wyposażenie klas wewnątrz oraz przestrzeń na zewnątrz zostały specjalnie zaprojektowane do rozwoju i nauki koordynacji oraz motorycznych umiejętności dziecka.

Zajęcia Językowe

Eksplozja mowy zaczyna się w wieku około 2 lat. Do tego czasu dziecko może powiedzieć około sto słów ale rozumie znacznie więcej. Dzieci są w tym wieku zdolne również do budowania krótkich zdań. To ogromny postęp, gdyż pokazuje w jaki sposób dziecko zaczyna rozumieć, że znaczenie pochodzi od sposobu łączenia słów.

Wszystkie zajęcia w przedszkolu są prowadzone w języku angielskim. Korzystamy z bogatego zasobu pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych Montessori, które aktywnie wspomagają ich rozwój intelektualny i społeczny. Rozmowy między dziećmi w tym wieku są istotną częścią dnia.

Dzieci w przedszkolu są objęte stałą opieką logopedyczną.

Życie praktyczne

Obszar ten jest zaprojektowany, aby pomóc dziecku w dążeniu do samodzielności.

Dzieci uwielbiają uczyć się i od razu sprawdzać to w działaniu. Praktyczne ćwiczenia zapewniają dzieciom wsparcie i dają szansę zdobywania umiejętności, które będą przydatne w dalszym procesie edukacji.

Praktyczne ćwiczenia budują koncentrację, skupienie, koordynację ręka-oko, koordynację wzroku od lewej do prawej, od góry do dołu. Ćwiczenia te zapewniają również dziecku poczucie spełnienia i sukcesu.

W skład ćwiczeń praktycznych wchodzą m.in.: zamiatanie, dbanie o rośliny i zwierzęta, mycie, nalewanie, nakrywanie do stołu i  przygotowanie posiłków. Opieka nad samym sobą jest częścią kształtowania i zdobywania życiowej niezależności. Mycie rąk, twarzy, ubieranie, i sprzątanie są częścią codziennej rutyny.

Zajęcia sportowe i ruchowe

Wszystkie dzieci uwielbiają ruch. Zajęcia sportowe, uwzględnione już w opłacie za przedszkole takie jak:  joga, piłka nożna, jujitsu, rytmika, balet, przy dobrej pogodzie odbywają się w naszym wspaniałym ogrodzie!

Zajęcia Muzyczne

Muzyka i sztuka to kolejne aktywności, które wzbogacają rozwój dziecka. Malarstwo, ceramika,  śpiew, klaskanie do muzyki, taniec i gra na instrumentach tworzą piękną przestrzeń do interakcji między dziećmi, nauczycielami i szkołą. Muzyka generuje doświadczenia, które tworzą coraz więcej połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Te połączenia pomogą dziecku w zdobywaniu wiedzy, w niemal każdym obszarze późniejszej edukacji.

Prace artystyczne

Prace artystyczne skupiają się na sferze zmysłowej i fizycznej. Poprzez operowanie pędzlem i przenoszenie farby na papier – dziecko wykonuje stosunkowo skomplikowane zadanie, wymagające skupienia i koncentracji. Powtarzalność i systematyczność ćwiczeń czyni dziecko zręcznym i przygotowuje do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych czynności oraz używania coraz bardziej zaawansowanych narzędzi.

Przyroda i nauka o świecie

Nasze przedszkole, położone w sąsiedztwie Parku Łazienkowskiego, ma własny ogródek kwiatowo – warzywny tuż przy placu zabaw, tak aby dzieci mogły mieć ciągły kontakt z naturą. Spacery w parku, sadzenie kwiatów, zbieranie warzyw, uprawy ogrodów są jednym ze stałych elementem edukacji przyrodniczej.

Natura

Stały kontakt z naturą jest ważnym elementem tradycji Montessori. Zwierzęta, którymi dzieci się opiekują można znaleźć w każdej szkole Montessori. Dzieci uczą się kochać i dbać o naturę poprzez interakcje ze zwierzętami w szkole i w domu.

Wiosną zawsze pojawiają się małe owce lub kózki a podczas pikników odwiedzają przedszkole papugi, kucyki, kury i kaczki.

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www